Babičky

Autor: Eva Soldanova | 3.10.2014 o 11:05 | Karma článku: 12,44 | Prečítané:  1011x

  Životné príbehy sú tvorené každým momentom či sekundou nášho bytia a staroba dokresľuje nás život rôznymi spôsobmi. Tentokrát som sa rozhodla upriamiť pozornosť na staršiu generáciu, babičky. Miestami si totiž myslím, že byť starý je niečo nechcené a hodené do kúta. Mám pocit, že seniorom je venovaný malý zlomok pozornosti, aký je už len v MHD.

Nasledujúcimi riadkami vám chcem prozaicky opísať životy dvoch babičiek, ktoré  jasne opisujú dva pohľady na starobu. Obidve babičky majú svoj osobitý príbeh, lásku k životu a pôsobivú filozofiu.

  Prvá babička má svoj denný program veľmi pestrý. Ráno vstať, umyť sa a nakŕmiť domáce zvieratá, ktoré sa túlajú popri dome. Nie vždy je to ale zábavné, hlavne keď sa vonku ochladí. Babička to ale s Božou pomocou zvláda/zvládala. Ako jej ďalšie roky uberali na sluchu tak aj na sile. Gazdovstvo časom prebral jej syn, ktorý  sa o babičku teraz stará. Babička ale ešte stále rada vybehne na dvor a so slovami ná pippipíí, nakŕmi a spočíta sliepky, kuriatka a kohútov. Je to vždy milé počuť babičku ako ustarostene počíta kury, s  pocitom, že nejaká chýba, pravdepodobne ušla k susedom...

  Na druhej strane babička má neuveriteľné šťastie, je v kruhu svojich najbližších, synov a dcér, ktoré sa o ňu starajú a pomáhajú jej v domácnosti. Určite najlepšie je na tom to že môže ostať v domácom prostredí a nemusí čeliť zmene prostredia v domove seniorov. Má okolo seba rodinu, ktorá jej je na blízku a dáva jej lásku a istotu.

  Druhá babička je o zlomok mladšia no svoj harmonogram má rozdelený úplne inak. Ráno sa zobudiť a len premýšľať o letákoch z nákupných stredísk. Kde asi majú dnes najlacnejší chleba či iné potraviny. Bez váhania sa hneď začne chystať a vyzbrojená nákupnou taškou je pripravená na zdolávanie nákupných centier. Predsa len akcie a výpredaje treba využiť.

  Nesmiem zabudnúť pripomenúť, že druhá babička nie je závislá na svojich deťoch, ako ste si už asi všimli, nákupy tvoria jej každodenné starosti a aj radosti. V meste je to predsa len asi iné ako na dedine...

  V skutku vyvoláva to vo mne otázku: ,,Necíti sa  byť druhá babička osamotená?“ A z toho dôvodu vyhľadáva miesta, kde sa zdržuje veľa ľudí. Nie som psychologička, len premýšľanie nad trávením času druhej babičky ma zarmucuje. Svoj voľný čas trávi nakupovaním..., nenašiel by sa tam možno priestor na iné plnohodnotnejšie aktivity?

  Tak či onak, týmto článkom som chcela každému pripomenúť odtiene staroby. Určité zamyslenie sa nad každým stráveným dňom na dôchodku. Veď predsa staroba môže byť určite pekná aj keď nikto nechce zostarnúť.

  Záleží podľa mňa aj na mladých ľuďoch ako sa budú správať k babičkám či dedkom, nielen v MHD ale aj pri iných príležitostiach, v divadle, na koncertoch atd.

  Mám pocit, že starí ľudia sa pred nami schovávajú čo je pre mňa nepochopiteľné. To čo našim babičkám a dedkom chýba, je viac záujmu spoločnosti o ich bytie o ich múdrosti a každodenné malé starosti či radosti.

Verím, že postoj spoločnosti na starobu sa zmení.

    Možno raz bude babičkám a dedkom venovaný väčší priestor v spoločnosti napríklad v organizovaní výletov, hobby aktivít či spoločenských akciách. Nebudú sa potom cítiť byť nechcení spoločnosťou a tým pádom nebudú musieť vypĺňať svoj voľný čas "len nakupovaním".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?