Dobrý skutok zo severu

Autor: Eva Soldanova | 24.3.2015 o 21:30 | Karma článku: 17,32 | Prečítané:  799x

V každom z nás je kúsok dobra, o ktorý sa z času na čas podelíme s druhými. Poznáte to, zaliať kvety susedom, pomôcť mame s nákupom. Táto dobrota je jednoducho v nás. Niekedy ale dobrý skutok dokáže poriadne prekvapiť najmä keď prekročíte slovenské hranice, je to tak povediac vzácnejšie.

Dnes som mala nasledovný plán, ísť na narodeninovú oslavu, skrátka prejsť sa a spoznať viac mesto. Ako študentka na výmennom pobyte v Osle počítam, či je lepšie kúpiť chleba alebo lístok na autobus, keďže cena je rovnako mastne nórska.

Tento krát sa snažím ušetriť pár grajciarov za MHD a nekúpiť si lístok. Veď pohyb na čerstvom vzduchu je predsa len zdravší.

Hlavne keď viem, že Nórsky revízori sú v neustálej pohotovosti a nechcem čeliť pokute 100eur. Mám totiž pocit, že sú mi stále v pätách...

Ako sa pomaly trmácam na zástavku ,,stratená“ pri tabuľke s odchodmi a mapkou. Náhle zbadám jednu slečnu, Nórku. Hneď sa jej opýtam či nevie ako sa dostanem peši do druhej časti mesta. Odpovie mi veľmi milo, že ide rovnakým smerom a že najlepšie je si zobrať autobus.

Páni, hovorím si keby som tak mala lístok. Trvám si na svojom, že sa chcem prejsť a nájsť cestu. Rozhodnem sa ísť s ňou aspoň na autobusovú zástavku, veď odtiaľ to už musí byť na skok.

Po menšej konverzácii s Nórkou, o tom kam vlastne idem, čo študujem. Zdôverujem sa, že mám veľké „šťastie“ na revízorov...a tak. Nórka je celkom zvedavá a ďalej po ceste na zástavku mi povie, že mi môže kúpiť lístok cez aplikáciu.

Nechce sa mi tomu veriť.

Po chvíľke sme už na autobusovej zastávke, kde sa mi naozaj snaží kúpiť lístok (ťuká do mobilu). Len zrazu sa zatvári ustarostene a hovorí mi, že menila debetnú kartu a nestihla si zmeniť nové údaje na mobile.

Fúha, hovorím si, bez nervov to ani dnes nepôjde. Našťastie svetelná tabuľa ukazuje, že máme pár minút k dobru, kým príde autobus, takže no stress.

Mne medzi tým lieta hlavou ako sa jej odvďačiť. Spomeniem si, že v batôžku mám čokoládu (dokonca slovenskú). Potom ako mi s úsmevom Nórka kúpi lístok, ponúknem jej na oplátku tabuľku čokolády, neodmietne.

V autobuse sa zhovárame a hovorím jej, že tá moja prechádzka by bola asi na 30 minút, Nórka len prikývne. Teším sa z toho, že som ušetrila čas, no najviac ma dojalo to, že mi kúpila lístok.

Vážne som to nečakala.

Nórka urobila sympatické gesto, ktoré ma dostalo. Je to také banálne, poviete si. Neviem, ale mňa to usvedčilo v tom, že Nóri/ Nórky sú naozaj nápomocní a neboja sa pomáhať.

Už len vystúpim z autobusu so slovami : ,,Thank you very much“ Nórka sa len usmeje a ja mierim na oslavu.

 

Thats my story.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?